A Hungexpo területén egyedi kialakítású F1 pavilon épült, amely orientációs ponttá vált a látogatók számára.
„Megbízónk kérése volt, hogy az épület a szikár pavilonvilág ellensúlyozásaként organikus, kortárs építészeti elemként adjon hangsúlyt az érkezési területnek. A park, értékes nagylombú fáival és facsoportjaival kiemelt szerepet kapott a tömegalakításnál. A környezetbe simuló organikus testet úgy hoztuk létre, hogy a park fáit megkerültük, megóvtuk." – Fejtette ki a vezető tervező, Dóczé Péter.
A reprezentatív, triszkelion alakú épület a jegypénztárakat, az üzemeltetés teljes irodai hátterét, a vásárközpont energetikai bázisát, valamint egy rendezvénytermet foglal magába. A földszinten a látogatók beléptetésével kapcsolatos terek és kiszolgáló funkciók – büfé, mosdók – kaptak helyet. Az első és a második emeleten találhatók az irodák, valamint az előbb említett rendezvénytér, mely 300 fő befogadására alkalmas.
„Fontos feladatunk volt a látogatók mozgási irányának, terelésének megtervezése úgy, hogy a ház akár két párhuzamos rendezvényt is kiszolgálhasson." – Emlékezett vissza a tervezésre Dóczé Péter. – „A differenciálható mozgási irányok, domináns fókuszok, a fák pozíciói és az égtájak sokváltozós képletében olyan geometriát kerestünk, amely szimbolikus erővel bír. Triszkeliont formáló sziluettje a ciklikusság, folyamatosság, haladás és örökkévalóság ősi szimbóluma. A sima, letisztult, íves és dinamikus homlokzat öbleinek fény-árnyék hatásának köszönhetően minden nézőpontból változatos arccal fordul környezete felé."
A nem mindennapi külsőhöz különleges belső terek is társulnak, melyekben ugyanúgy főszerephez jut az üveg, mint a homlokzaton. A Finta Stúdió – csak úgy, mint a Hungexpo D1, D2 és CK pavilonok belső terei esetében – az F1 pavilonnál a LIKO-S termékeit választotta, az épületbe lépve a látogatók könnyedén felfedezhetik a cég jellegzetes üvegfalait.
“A fogadóépület előkészítési folyamata során szoros együttműködésben dolgoztunk tervezőkkel. A munka izgalmas kihívást jelentett a különleges íves üvegmegoldások miatt, ami sokakat elbátortalanított volna.”- Árulta el Veréb Mária, a magyarországi LIKO-S ügyvezetője, aki örömmel vállalta a nemmindennapi feladatot.
A végeredmény önmagáért beszél, a helyiségeket elválasztó üvegfelületek világosságot, könnyedséget, természetközeli hangulatot kölcsönöznek a térnek. A végső választás a LIKO-S két rendkívül népszerű termékére, a MICRA I. és OMEGA 100.1-es üvegfalakra esett. A MICRA I. keret nélküli üveg válaszfalak ötvözik az áttetszőséget és a rugalmasságot. Az OMEGA típusú termékek moduláris, átépíthető rendszert képeznek üveg és kitöltött, tömör részek kombinációjával.
“A legnagyobb kihívást a mindkét irányban íves üvegfalak megvalósítása jelentette, mert a megszokottól eltérő rögzítést kellett találnunk. Több alkalommal egyeztettünk a tervezőkkel a megvalósítási lehetőségekről.”- Osztotta meg Mária. “Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy együtt dolgozhattunk a Finta Stúdió munkatársaival. Az együttműködésnek köszönhetően sikerült összeegyeztetnünk a tervező cég elképzeléseit a megvalósítási lehetőségekkel. Ennek eredményeképpen a kivitelezés már sokkal gördülékenyebben ment.”- Tette hozzá.
Olvassa el a teljes cikket az Építészfórumon
Fotó: Gulyás Attila
Érdeklik a megoldásaink, szeretne árajánlatot kérni vagy kérdezni? Vegye fel velünk a kapcsolatot!